Křída

Tato vesnice neležela na vodním toku.Ale u silného pramene. Skupině domů na pravé straně se říkalo Malá strana (původně Malá stráň), to neznamená, že vlevo je Velká strana. Zeptejte se v Praze, kde mají Velkou stranu, když mají Malou.

Pohled na ves od božích muk u cesty na Kostřici.

Toto foto je ze středu obce, uprostřed kaplička.

Kdo ví, kdo bydlel v těchto domech?

V rokli pod kapličkou je silný pramen.

Z něho si obyvatelé Křídy zhotovili  tlakový vodovod.

Vodojem je nad vsí. Je docela zachovalý.

Uvnitř je nepoškozený.

Pohled přes vodojem  na moderní nefunkční vodojem na Vrtkách(v dáli ).

Pramenná jímka.

Torzo z vodárny.

 

Je tady nějak moc trubek.

Ve vsi byly i studny.

Některé jsou jěště dnes dost hluboké.

Pod Křídou jsou dva rybníčky. Pokus VLS.

Pod rybníčky byla na rozcestí tato boží muka. Dlouho jsem je nemohl nalézt. Nyní jsou na křižovatce od Sochora, Č. Noviny a Holiček. Říká se tam u sv. Františka. Podle hajného Františka. Kříž nahoře není původní a chybí oplocení.

Zbytek sloupku z plotu, který byl okolo božích muk pod Křídou.

Zde jsou na silnici k Pince patníky, které pamatují původní silnici. Dnes je silnice o 30 cm výš.

Vedle silnice je vytesán do skály kanál, který sváděl vodu do rybníka pod Panskou stodolou. Holt lidé dříve nepotřebovali vysoké školy, ale používali mozek k přemýšlení a naslouchali zkušenostem starších. Jak říká mořeplavec Ruda Krautschnaider: ve vládě by neměli být politici, ale hospodáři. Od slova hospodařit, nikoliv hospoda, jak to pochopila část politiků.

Několik dotazů:

Nepoznáte někdo tyto předky? Pravděpodobně z Křídy.

Tento prvorepublikový státní znak ležel při silnici u Křídy. Je to torzo pískovcového sloupu 30 x 30 x 90 cm.  Nezná někdo původ ?

Myslíte, že to bouchne, když po tom obden kloužou divočáci?

Zde byl poblíž Křídy hrádek. Velice často toto místo navštěvoval učitel Louda z Hlavice i s žáky. Prováděl zde archeologický výzkum. Jeho výsledky jsou v českodubském muzeu. Škoda, že se zatím nenašly jeho poznámky. Divím se, že je ještě vidět návrší, neboť nápor hledačů pokladů (kopáčů) je neuvěřitelný. Ale není to jen otázka poslední doby.

Vypadá jako kámen z brány z hradu.

Jak jsem psal na Těšnově o Aztécích, tak tady byli Mayové. Nalezeno díky milovníku tohoto kraje p. Petra. Nádherná práce.